9.45 - 10.35 ROCKAFELLAR Ralph.T. (U.S.A.): Convex
Analysis in the Theory of Risk Measurement.
10.35 - 11.00 Coffee Break
11.00 - 11.30 BUTTAZZO Giuseppe (Italy) : Optimization problems in mass transportation theory.
11.30 - 12.00 DACOROGNA Bernard (Switzerland) : On different types of convex hulls and partial differential equations.
12.00
- 12.30 CLARKE Francis (France) : The
role of nonsmoothness in control theory.
12.30 - 13.00 HIRIART-URRUTY Jean-Baptiste (France): A note on
the Legendre-Fenchel transform of convex composite functions.
14.00 - 14.50 KLARBRING Anders
(Sweden) : On the existence and uniqueness of steady state
solutions in thermoelastic contact with frictional heating.
14.50 - 15.20 SUQUET Pierre (France): Recoverable strains in polycrystals (with Kaushik. BHATTACHARYA)
15.20 - 15.50 NGUYEN Quoc Son (France): Min-max duality and shakedown theorems in hardening plasticity..
15.50 - 16.10 Coffee Break
16.10 - 16.40
DEL PIERO Gianpietro (Italy) : A condition for statical
admissibility in unilateral structural analysis
16.40 - 17.10 RAOUS Michel (France): Friction
and adhesion.
17.10 - 17.40
SCHATZMAN Michelle (France) : Approximation numérique
de l'impact sans recherche d'évènements.
18.45 COCKTAIL
9.00 - 9.50 MOFFATT Henry K. (UK):
The Euler equations and free surface flows.
9.50 - 10.20 EGGERS Jens (Germany, United Kingdom): A brief history of drop formation.
10.20 - 10.50 QUERE David (France): Cuspidal interfaces.
10.50 - 11.05 Coffee Break
11.05 - 11.35 PUMIR Alain (France) : Géométrie et statistique en turbulence hydrodynamique.
11.35 - 12.05 RICCA Renzo (Italy, United Kingdom): Energy-complexity relations for vortex flows.
12.05 - 12.35 AUBIN Jean-Pierre (France): A Viability Approach to Impulse and Hybrid Control Systems.
13.45 - 14.45 FRÉMOND Michel
(France) Quelques aspects de la mécanique des contacts
entre plusieurs solides.
JEAN Michel (France)
NAYROLES Bernard (France)
14.45 - 15.15 MARQUES Manuel (Portugal):
An existence result in non-smooth dynamics.
15.15 - 15.45 BROGLIATO Bernard (France): Simulation of higher-order linear complementarity systems: an extension of Moreau's sweeping process.
15.45 - 16.15 Coffee Break
16.15 - 16.45 GLOCKER Christoph (Switzerland): The Geometry of Newton's Cradle.
16.45 - 17.15 DUREISSEIX David (France) : Quelques apports de l'analyse non régulière à la simulation numérique (with Pierre ALART).
17.15 - 17.45 CLÉON Louis Marie (France): Milieu granulaire et voie ballastée.
17.45 - 18.15 VILOTTE Jean-Pierre (France): Granular materials as a physical paradigm for geological frictional systems : experimental and numerical preliminary results and open questions.
18.15 - 18.45 RADJAI Franck (France): Scaling behaviour of displacement fields in a slow granular flow.
9.00 - 9.50 MACERI Franco (Italy):
To be defined.
9.50 - 10.20 BALL John (United Kingdom): Incompatibility and quasiconvex functions.
10.20 - 10.35 Coffee Break
10.35 - 11.05 ATTOUCH Hedy (France): A singular riemannian barrier method for constrained optimization: A new gradient-projection dynamical system.
11.05 - 11.35 STAVROULAKIS Georgios E. (Greece): Optimal design and nonsmooth mechanical systems. The case of unilateral crack identification.
11.35 - 12.05 GAO David Y. (U.S.A): Canonical Duality and Complete Solutions to a Class of Nonsmooth and Nonconvex Problems.
12.05 - 12.35 VALADIER Michel (France) : Souvenirs, rafle et balayage